Konserwacja drewna jest niezwykle trudna, ponieważ zagraża mu mnóstwo niełatwych do usunięcia owadów.

Drewno jest bardzo powszechnym surowcem, jednakże zagrażają mu szkodniki, które mają szansę je zrujnować. Te stworzenia z reguły drążą w drewnie tunele, co powoduje, że jest ono mniej wytrzymałe i zwyczajnie nieładne. Jedynym wyjściem w takim wypadku jest zastosowanie odpowiednich substancji.


szkodniki jak np. spuszczela
Author: Ratmar
Source: http://ratmar.com/
Popularnymi owadami, które rujnują deski są na ten przykład: kołatek domowy czy stukacz świerkowiec.

Nasz artykuł jest dla Ciebie interesujący? Masz ochotę na więcej wątki? Zatem nie wahaj się i klikaj patron service w podany link.

Wydrążają one tunele w drewnie oraz powodują naprawdę wielkie szkody, na przykład w zabytkach. Z tego powodu trzeba je bezwarunkowo usuwać. Jeśli idzie o zwalczanie spuszczela to jest to niezwykle problematyczne zadanie. Robak ten może doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Jeżeli drewno znajduje się jeszcze w tartaku, to można usunąć go mechanicznie, jednakże w ukończonym budynku nie da się tego zrobić.

Jeżeli pragniesz sprawdzić inny tego typu punkt widzenia na rozważaną w tym materiale kwestię, to przeczytaj więcej w omówieniu (http://www.autopietrzak.pl/cms/dzial/61/czesci), które pogłębi Twoją wiedzę.

Trzeba zatem właściwie zabezpieczyć drewno, nim się je użyje. Na pewno pozwoli to uniknąć mnóstwa problemów.


Jeżeli jednakże dopuścimy do tego, żeby robaki wydrążyły tunele w deskach, to musimy jak najprędzej je zapchać, wlewając w nie właściwe chemikalia. Niezwykle istotne jest również to, żeby nie dopuścić do pojawienia się larw w drewnie. W innym wypadku szybko może dojść do katastrofy. To wszystko powoduje, iż zwalczanie spuszczela oraz innych owadów staje się tak trudne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest właściwa ochrona desek przed wykorzystaniem – sprawi to, iż być może owady w ogóle się nie zjawią - zapoznaj się z tematem zwalczanie spuszczela.


Trzeba także mieć w pamięci, żeby właściwie uszczelnić deski oraz rokrocznie patrzeć, czy nie powstają się nowe tunele - .