Konserwacja drewna jest niezwykle trudna, ponieważ zagraża mu mnóstwo niełatwych do usunięcia owadów.

Drewno jest bardzo powszechnym surowcem, jednakże zagrażają mu szkodniki, które mają szansę je zrujnować. Te stworzenia z reguły drążą w drewnie tunele, co powoduje, że jest ono mniej wytrzymałe i zwyczajnie nieładne. Jedynym wyjściem w takim wypadku jest zastosowanie odpowiednich substancji.


szkodniki jak np. spuszczela
Author: Ratmar
Source: http://ratmar.com/
Popularnymi owadami, które rujnują deski są na ten przykład: kołatek domowy czy stukacz świerkowiec.

Nasz artykuł jest dla Ciebie interesujący? Masz ochotę na więcej wątki? Zatem nie wahaj się i klikaj patron service w podany link.

Wydrążają one tunele w drewnie oraz powodują naprawdę wielkie szkody, na przykład w zabytkach. Z tego powodu trzeba je bezwarunkowo usuwać. Jeśli idzie o zwalczanie spuszczela to jest to niezwykle problematyczne zadanie. Robak ten może doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Jeżeli drewno znajduje się jeszcze w tartaku, to można usunąć go mechanicznie, jednakże w ukończonym budynku nie da się tego zrobić. Trzeba zatem właściwie zabezpieczyć drewno, nim się je użyje. Na pewno pozwoli to uniknąć mnóstwa problemów.


Jeżeli jednakże dopuścimy do tego, żeby robaki wydrążyły tunele w deskach, to musimy jak najprędzej je zapchać, wlewając w nie właściwe chemikalia. Niezwykle istotne jest również to, żeby nie dopuścić do pojawienia się larw w drewnie. W innym wypadku szybko może dojść do katastrofy. To wszystko powoduje, iż zwalczanie spuszczela oraz innych owadów staje się tak trudne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest właściwa ochrona desek przed wykorzystaniem – sprawi to, iż być może owady w ogóle się nie zjawią - zapoznaj się z tematem zwalczanie spuszczela.


Trzeba także mieć w pamięci, żeby właściwie uszczelnić deski oraz rokrocznie patrzeć, czy nie powstają się nowe tunele - .